• ul. Postępu 36A, Jastrzębiec

    05-552 Magdalenka, Polska

  • sekretariat@igbzpan.pl

    tel. +48 22 736-70-00
    fax +48 22 756-16-99

Kolejna prestiżowa publikacja naukowców z Instytutu z obszaru genomiki funkcjonalnej (nutrigenomika) o kurkuminie i jej pozytywnym oddziaływaniu na zdrowie człowieka.

12.04.17

 W nowoczesnej medycynie jest duże zainteresowanie potencjalnymi właściwościami przeciwnowotworowymi aktywnego składnika kurkumy zwanego kurkuminą. Kurkumina ma silny hamujący wpływ na wyizolowane komórki nowotworowe. Jednak więcej badań jest potrzebnych, aby zrozumieć dokładnie aktywność kurkuminy w organizmie człowieka. Takie badania nie są łatwe gdyż kurkumina ma wiele pozornie różnych efektów na ludzkie komórki. Naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu uważają, że nowoczesne techniki genomiki funkcjonalnej i bioinformatyki idealnie nadają się do badań nad kurkuminą i podobnymi składnikami produktów naturalnych które trudno badać tradycyjnymi technikami biologii. Naukowcy z Jastrzębca opublikowali właśnie pracę na łamach prestiżowego czasopisma Seminars in Cancer Biology w której podsumowują obecny stan wiedzy i perspektywy rozwoju w tej ekscytującej dziedzinie badań. Kontynuacją będzie metaanaliza wszystkich dostępnych baz danych dotyczących kurkuminy i szeregu innych leczniczych produktów naturalnych i substancji bioaktywnych, takich jak: czosnek, czarnuszka oraz genisteina  czy  resweratrol.

 Huminiecki L, Horbanczuk J.,  2017, Atanasov,A.G – 2017 - The functional genomic studies of curcumin. Seminar Cancer in Biology,  doi.org/10.1016/j.semcancer.2017.04.002, IF=10,2